Cestovatelský večer a noc ve škole

Během studia na varnsdorfském gymnáziu mají studenti několik příležitostí vycestovat za hranice naší země. Vydávají se za poznáním, za vylepšením jazykových dovedností či na sportovně-turistické kurzy. Mnohým z nás cestování natolik učarovalo, že bychom si už ani nedovedli představit celý školní rok strávit v budově v školy. Vždyť nejcennější životní zkušenosti často pocházejí z cest. Koneckonců, i ten nejobyčejnější Honza se odjakživa vydával na zkušenou do světa.

Nepříjemný blátivý únor se pro cestování příliš nehodí, ale to nám nezabránilo na staré cesty zavzpomínat a na nové se začít připravovat. V pátek 24. února 2023 jsme uspořádali „Cestovatelský večer a noc ve škole“, na kterém se sešla asi padesátka studentů. Aniž jsme to plánovali, tématem setkání se stal drsný sever. Program zahájili učitelé Standa Hocko a Marek Winter (Gymnázium Rumburk) svým vyprávěním o zimní expedici do Finska. Při promítání jejich filmu zachycujícím nekonečné mrazivé pláně, jsme si živě představovali, jaké potěšení a úlevu v těchto končinách musí přinášet tradiční finská sauna. Příjemným doplněním severského vyprávění se stalo občerstvení z bohatých „švédských stolů“, o které se společnými silami postarali všichni zúčastnění.

Za okny školy skotačila plískanice, která mrazivou atmosféru podtrhovala. Ani ta ale hrdinkám z G2A a G2B nezabránila, aby si venku na hřišti postavily stany. Jako by zima a déšť se sněhem nebyly samy o sobě dostatečnou výzvou, vítr holkám v noci nemilosrdně ukradl plachtu a připravil je tak o poklidný spánek v teple spacáku. Většina z nás se přes noc nehrdinsky ukrývala v teple tělocvičny, ale stany jsme si i tak postavili. Mimo jiné jsme přišli na to, že balení házecího stanu je rozhodně o dost zapeklitější než jeho rozkládání. Zlatým hřebem večera se stala schovávaná v potemnělých zákoutích školy. Přestože budovu gymnázia všichni důvěrně známe, několik nejvynalézavějších borců zůstalo do konce hry neobjeveno.

Poděkování patří všem, kteří na vydařenou akci přišli, včetně kamarádů z Gymnázia Rumburk. Tím, co nás spojuje, je DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu), pod jejíž záštitou se akce uskutečnila. Program, který se na naší škole usídlil v roce 2019, propojuje cestování s aktivním rozvojem sebe sama. Studenti, kteří jsou do DofE zapojeni, se s námi několikrát ročně vydávají za dobrodružstvím do přírody. Vyvrcholením programu je vícedenní expedice, kterou si účastníci sami plánují a posléze absolvují se skupinou kamarádů.

Námi uspořádaný cestovatelský večer umožnil účastníkům DofE, aby se setkali a povyprávěli si o své cestě programem. Podařilo se vytvořit expediční týmy, které se letos vypraví na expedice, a naplánovat další akce na jaro a léto. Snad jsme také probudili nadšení ve studentech, kterým bude příští rok 14 let a budou tak mít příležitost se do DofE zapojit.

RNDr. Štěpánka Dlouhá

Publikováno: 08.03.2023