Dofe nocovačka u Plšíka

Účastníků zapojených do programu DofE (https://bgv.cz/53-p-dofe.html) u nás na škole už jsou více než čtyři desítky. S přicházejícím podzimem jsme rozhodli využít posledních teplejších dnů a připravili jsme pro ně dvoudenní venkovní akci zaměřenou na zapojení nováčků, stmelení DofE kolektivu a představení aktivit uskutečněných v rámci programu v uplynulém roce.

Díky ochotě Správy Národního parku České Švýcarsko jsme se z pátku na sobotu 6. - 7. 10. 2023 mohli nastěhovat do Plšíkovy učebny nacházející se v areálu Správy NP v Krásné Lípě (www.plsikovaucebna.cz). Učebna disponující uzavíratelnou přednáškovou místností, prostornou terasou se zahradou a ohništěm je totiž pro naše dobrodružné školní akce na čerstvém vzduchu ideálním místem.

Hlavním bodem pátečního večera byly prezentace loňských dobrodružných expedic. Zatímco sedmičlený tým “Smíšků” z tercie a kvarty připravil brilantní čtvrthodinový sestřih zážitků z bronzové expedice na Kokořínsko, pozadu nezůstaly ani stříbrné týmy, jejichž členové představili své zážitky z červnových expedic do Bílých Karpat na pomezí ČR a SR. Čtyřčlenná skupina “Vlčic” nás rozesmála pokusem o expediční vlog ve slovenštině a videi ze zákulisí, tým “Medvědů” pro změnu přispěl malým školením o zvládání krizových situací, týkajících se všeho od zdravotních potíží až po vztahové krize. 

O dojemný moment a slavnostní atmosféru se postaraly naše stříbrné dofačky, Áďa Fürstová a Agi Warlop (kvinta), které v průběhu večerního programu předaly Jakubu Judovi ze Správy NP České Švýcarsko symbolický šek na podporu biodiverzity v Národním parku v hodnotě 5.750,- Kč. Tato částka je polovinou peněz, které děvčata loni vydělala v rámci plnění DofE dobrovolnictví prodejem snídaňového občerstvení u nás na gymnáziu. Druhá polovina výdělku putuje na zvířecí útulek.

Protože se zatím žádná z našich DofE akcí neobešla bez dobrého jídla, tak ani přespávačka u Plšíka nemohla být výjimkou. Kotlíkový guláš, do jehož přípravy na otevřeném ohni se během odpoledne a večera zapojilo několik kuchařů z řad vedoucích i studentů, zkrátka neměl chybu a zbyl po něm kromě spokojených strávníků jen vylízaný hrnec. O neočekávanou volnou zábavu se postaral něčí nápad vytáhnout na již potemělou terasu přenosný boombox. Rázem se rozjela spontánní retro diskotéka pro všechny, kteří chtěli tančit, zpívat a vzpomínat. Taneční rej ustal až pozdě večer, kdy si každý zalezl do svého spacáku buď ve stanu, na terase nebo v učebně na molitanové matraci. U Plšíka konečně zavládlo ticho a nám pomalu končila první společná DofE akce nového školního roku -  bezproblémová, pohodová a mimořádně vydařená.

Děkujeme Správě Národního parku České Švýcarsko, jmenovitě především manželům Judovým, za poskytnutí Plšíkovy učebny a přilehlé zahrady. Děkujeme také za přízeň a vstřícnost, se kterou Správa NP k našim zvlčilým nápadům přistupuje.

DofE vedoucí: Mgr. Marek Jasa, Mgr. Stanislav Hocko a RNDr. Štěpánka Dlouhá

Foto: Tadeáš Janák (G4)

Publikováno: 08.11.2023