Dvě významná data ve druhém březnovém týdnu

Kdo rád slaví, bude mít v druhém březnovém týdnu hned dvě příležitosti. Tou první je 11. březen, kdy slaví narozeniny náš pan ředitel Jakoubek. Tou druhou je 14. březen, což je π den.

Zatímco u Jakoubků slaví 11. březen teprve šest dekád, konstanta π zajímá lidi po celém světě již více než 4 000 let. π je jedna z nejznámějších matematických konstant a znamená poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Zadáním π do kalkulačky a stisknutím klávesy ENTER získáte výsledek 3,141592654. Tato hodnota není přesná, displej kalkulačky je totiž často omezen na 10 číslic. π je ve skutečnosti iracionální číslo (desetinné číslo bez konce a bez opakujícího se vzoru), které je nejčastěji reprezentováno hodnotou 3,14. Odtud tedy datum 14.3.

Mnoho matematiků – Fibonacci, Newton, Leibniz, Gauss a další se lopotili nad desetinným vyjádřením π. Počítali jeho číslice a aplikovali π v mnoha oblastech matematiky. Někteří strávili část svého života počítáním jeho hodnoty. Zde je ukázka několika milníků v životě pí.

Babyloňané odhadovali π na 3,125 (zlomek 25/8). Staří Egypťané pracovali s hodnotou 3,16. Archimédes, řecký matematik, byl první, kdo použil algoritmický přístup k výpočtu π. Použil metodu vepsaných a opsaných mnohoúhelníků kružnici s jednotkovým poloměrem. Z obvodů opsaného a vepsaného šestiúhelníku vypočítal horní a dolní odhad π. Poté počet stran mnohoúhelníku zdvojnásobil a vypočítal přesnější horní a dolní odhad. Takto postupně počet stran zdvojnásoboval až na 96. Určil, že číslo π leží mezi hodnotami 3,1408 a 3,1429.

S moderním technologickým pokrokem bylo π nyní vypočítáno na 31 biliónů číslic Nicméně pouze prvních asi 39 je potřeba k tomu, abychom byli schopni provést všechny výpočty v našem pozorovatelném vesmíru prakticky bez chyby.

Jak oslavit 11. březen?

Pan ředitel ocení jakékoliv projevy gratulací.

Jak oslavit π den?

Na stránkách www.piday.org je několik nápadů. Vyberu jen některé z nich.

1. Upečte si kulatou dobrotu, třeba koláč.

2. Zformujte se to tvaru písmene π. Vyfoťte se shora a křičte u toho pí. Nezapomeňte to pak použít do školního kalendáře.

3. Uspořádejte pí-soutěže. Kdo umí vyjmenovat nejvíce slov na pí-? Kdo nejrychleji uběhne 314 m? 3,14 km? Kdo slepí nejdelší řetěz z barevných smyček vyjadřujících desetinná místa?

4. Kdo najde své datum narození v desetinném rozvoji π? Zde si to můžete vyzkoušet. www.piday.org/find-birthday-in-pi/

Několik zajímavostí o π

1. Největší počet odříkaných desetinných míst bylo dosaženo v roce 2015. Bylo jich 70 000.

2. Výpočet pí je zátěžový test pro počítač. Udává úroveň aktivity procesoru počítače.

3. Mnoho matematiků se domnívá, že je přesnější říci, že kruh má nekonečné rohy, než říci, že nemá žádný. Je rozumné předpokládat, že nekonečný počet rohů v kruhu koreluje s nekonečným počtem číslic pí.

Veronika Roudnická (čerpáno z  www.piday.org )

Publikováno: 12.03.2025