Změna je život aneb Jihoevropská Odyssea

Tradiční stmelovací pobyt na začátku kvinty byl u letošní G5 pokusně nahrazen týdenním sportovně turistickým kurzem v chorvatském národním parku Paklenica ke konci školního roku.  A stmelovací opravdu byl.

Prý kolektiv nejlépe propojí společný problém, nejlépe urgentní.  Nutnost společného a rychlého řešení bylo právě tím správným moderátorem „stmelovací reakce“. Poslat z chorvatských hranic jednu žákyni s prošlým cestovním dokladem zpět domů, nebo zůstat na území Evropské unie a tím úplně změnit cíl cesty? Kvintáni (doplněni 5 sextány) vůbec neváhali a s plným vědomím, že každý bude muset obětovat část svého pohodlí, času i peněz se zastali spolužačky. Učitelé, řidiči a s pomocí telefonu i ředitel školy a rodiče dětí se velmi flexibilně a operativně dohodli na změně plánu. Proto jsme se už kolem poledne mohli kochat krásami Slovinského jezera Bled s kulisou Julských Alp. Pondělní odpoledne jsme úspěšně postavili stanový tábor a užívali si krásného počasí koupáním v jezeře Bohinj, na jehož břehu jsme kempovali. Třešničkou na dortu byl nádherný podvečerní výlet podél smaragdové říčky k horskému vodopádu Savica. V úterý ráno jsme se rozdělili na extrémní turisticko-horolezeckou a umírněnou turistickou skupinu a vyrazili do nedaleké obce Stara Fužina, odkud drsňáci vyrazili na horu Pršivec  (převýšení 2400 m na 28 km) a pohodáři na lehký trek kolem jezera Bohinj (13 km). Ve středu jsme potrénovali bourání stanů, balení a opětovné stavění stanů – tentokrát v italské Sistianě.  Cestou ze Slovinska do Itálie jsme si prohlédli historické přístavní město Terst. Neunikl nám přístav, chrám z 1.stol n. l., římský amfiteátr, nádvoří hradu ani malebná náměstí a uličky plné skútrů.  Středa večer, čtvrtek i pátek byly ve znamení mořských radovánek: koupání, šnorchlování, skákání do vln, opalování … stihli jsme i večerní výlet po útesech nad Terstským zálivem k hradu Duino a prohlídku městečka Sistiana.   

Kvinta z tohoto kurzu vyšla silnější, kompaktnější, zkušenější, flexibilnější a světem protřelejší. Uvidíme, co bude čekat na současné kvarty za rok J.

Mgr. Milan Hrabal

 

 

 

Publikováno: 14.06.2017