Juvenes Translatores

Juvenes Translatores (latinsky „mladí překladatelé“) je mezinárodní překladatelská soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Generální ředitelství pro překlady Evropské komise pro 17leté studenty středních škol v rámci Evropské unie (v letošním 11. ročníku pro studenty narozené v roce 2000).

Téma letošních překládaných textů bylo „EU 60“ – tzn. 60. výročí podpisu Smlouvy o založení Evropského společenství. Soutěž se konala 23. listopadu 2017 a zúčastnilo se jí celkem 751 škol (každá z nich nominovala 5 svých studentů) a studenti překládali jednostránkový text z jednoho úředního jazyka EU do jiného. To představuje celkem 552 jazykových kombinací 24 úředních jazyků EU. V loňském roce se například překládalo v celkem 152 jazykových kombinacích, dokonce i z řečtiny do lotyštiny nebo z bulharštiny do portugalštiny. Soutěžní texty oznámkují předkladatelé Evropské komise a ti také vyberou z každé země jednoho vítěze, který bude v dubnu 2018 pozván na předávání cen do Bruselu.

Naši školu v letošním ročníku reprezentovali tito studenti: Jaroslav Bělina a Matěj Navrátil ze Septimy, David Petr, Jonathan Šimonovský a Aneta Kubrová ze Sexty. Všichni překládali soutěžní text z anglického do českého jazyka. Za jejich účast a překladatelské úsilí jim děkujeme a budeme držet palce a doufat v co nejlepší umístění.

Cílem soutěže je podpořit výuku jazyků ve školách a také dát mladým lidem šanci vyzkoušet si, jaké je to být překladatelem. Soutěž inspirovala a motivovala některé studenty k dalšímu studium jazyků či k profesní dráze překladatele.

Jana Pohludková

Publikováno: 15.12.2017