Lipová - Sohland

V rámci projektu „Přes hory a potoky“ (poznávání Šluknovského výběžku a jeho okolí) jsme se vydali třetí projektový den (4. 3. 2019) na rozhlednu Prinz Frierdich August Turm, která se nachází v německé obci Neudorf, součást obce Sohland an der Spree, přibližně 4 km severně od obce Lipová u Šluknova.

Vyrazili jsme ráno autobusem z Varnsdorfu a po necelé hodině jízdy jsme přijeli do Lipové, odtud jsme pak pokračovali pěšky po cyklostezce 3041 okolo Sohlandského rybníku, přes hraniční přechod pro pěší Lipová-Sohland na rozhlednu.

Rozhledna je 25 m vysoká, nachází se na částečně zalesněném kopci, je součástí přilehlé výletní restaurace, je volně přístupná, vstupné je dobrovolné (pokladnička -model rozhledny - u vstupu). Rozhledna byla postavena v roce 1900, v letech 1992-1993 prošla rekonstrukcí. Z rozhledny je vidět na Lužické hory (Luž), Jizerské hory, Jěštěd, Hrazený, Tanečnici.

Cestou zpět jsme v Lipové navštívili Geologický park, nachází se vedle informačního centra. Na malé ploše velikosti zahrádky je vystavena sbírka hornin, které se vyskytují ve Šluknovském výběžku, sbírka byla studijním materiálem zejména pro žáky kvarty, kteří zrovna horniny probírají v biologii.

Dále jsme šli k Zámeckému rybníku a zámku Lipová. Zámek v Lipové je jednou z nejohroženějších kulturních památek České republiky.  Tento unikátní zámek byl poprvé odsouzen k zániku již v osmdesátých letech minulého století. Tehdy unikl demolici jen o vlásek. Sám zámek ještě dnes zachráněn není, ale již nyní zde můžete navštívit  barokní zámecký park a zahradu.

Žáci během exkurze pořizovali fotodokumentaci k prezentaci a ještě před exkurzí vyhledávali geografické informace a zajímavosti o obci Lipová, zámku, rybníku,  dále o německé obci Sohland a rozhledně Prinz Friedrich August Turm a okolní krajině.

Vlastimil Zelinka

 

Publikováno: 11.03.2019