Buongiorno, Romani!

V neděli 24. března, 15:01, vyrazil náš autobus za nadšených výkřiků: „Pančelko, už tam budééém?“ vstříc novým poznatkům a (nejen) uměleckým zážitkům. Popsala bych vám detailně krásy cesty, ale většina jízdy probíhala v noci, takže se raději přesuňme rovnou do Florencie, která činila první významnou zastávku. Po zhlédnutí panoramatu města z Michelangelova náměstí, kde se nalézá kopie slavné sochy Davida, jsme vyšli na návrší ke kostelu S. Miniato al Monte. Ani on, ani nádherný Kostel sv. Kříže však nemohl překonat náš úžas při spatření Dómu Santa Maria del Fiore. Když jsme si prohlédli interiér chrámu, procházeli jsme dále touto Mekkou umění až k Mostu zlatníků, kde končila prohlídka města Dantova.

Druhý den, po ubytování v kempu, následovala návštěva Vatikánu. Na Svatopetrském náměstí bylo tak pokojně, že bychom stáli frontu do baziliky klidně i déle. Bazilika sv. Petra je neuvěřitelně majestátní stavbou, po stránce duchovní, umělecké i hmotné. Naleznete tam spoustu věcí, jen si musíte dávat pozor, abyste se při tom hromadném nalézání sami neztratili. I Vatikánská muzea předčila naše očekávání, neboť ačkoliv jsme měli průvodce jen v angličtině, Poslední soud nebo Stvoření Adama v Sixtinské kapli musí zasáhnout každého i bez komentářů.

Vznášení se na pomyslném vatikánském obláčku pro naše duše však skončilo třetí den cesty – v Koloseu. Je mi záhadou, jak může existovat něco tak impozantního a zároveň krutého. Jako připomínka minulých běsů stál uvnitř ocelový kříž. Další demonstrace moci jsme míjeli cestou na Forum Romanum – Vítězné oblouky. V paláci Viktora Emanuela II. na nás dýchla historie. Ochoz z bílého mramoru nám umožnil dívat se zároveň na věž, ze které pozoroval Nero hořící Řím - a na balkón, ze kterého k davům promlouval Benito Mussolini. Pak od Fontány di Trevi ke Španělským schodům a… domů, protože jak napsal G. K. Chesterton: „Důvodem cestování není navštěvovat cizí země; důvodem je to, abychom nakonec vstoupili do vlastní země jako do cizí.“


Marie Hedvíková a Mgr. Jana Petrová

Publikováno: 24.04.2019