Česká lingvistická olympiáda poprvé na Gymnáziu Varnsdorf

Dne 26. listopadu proběhlo na Gymnáziu Varnsdorf vůbec poprvé v jeho historii školní kolo devátého ročníku České lingvistické olympiády. Zúčastnilo se ho 12 žáků ze septim a oktávy. Že nevíte, co si pod pojmem lingvistická olympiáda představit? Přečtěte si, jak tuto soutěž charakterizují sami tvůrci a organizátoři z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze:

„Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je celostátní odborná soutěž pro studenty středních škol, kteří soutěží v jedné účastnické kategorii. ČLO je spoluorganizována Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Filozofické fakulty Univerzity Palackého. ČLO sestává ze školního, regionálního a ústředního kola. Čtyři nejúspěšnější soutěžící se kvalifikují na Mezinárodní lingvistickou olympiádu (International Linguistics Olympiad).

Soutěž je sice zaměřena na lingvistiku, k úspěšné účasti však není třeba znát ani konkrétní cizí jazyky, ani lingvistické termíny a teorie. ČLO se totiž zaměřuje na obecnou schopnost analýzy jazykových dat, která nepředpokládá věcné znalosti, ale především logické a kreativní myšlení. V soutěžních úlohách jsou využívány jevy z různých jazykových rovin (morfologie a syntax, fonetika a fonologie, sémantika či grafické systémy) v přirozených jazycích, u nichž se předpokládá, že je soutěžící neznají (mezi mnohými dalšími např. baskičtina, středoasijská ujgurština či oceánský jazyk manamština). Úlohy tak zajímavou a zábavnou formou kombinují tématiku jazyků a komunikace s matematikou a informační a výpočetní technikou. Z jedné strany se totiž soutěžící seznamují se základy lingvistické analýzy i s rozsahem mezijazykové variability a diverzity, zároveň přitom zapojují logické myšlení, algoritmické řešení problémů a analogii.“

Realizace olympiády vzešla z iniciativy samotných žáků, jmenovitě Vaška Špičky a Marie Frančové ze septimy B, kterým se idea této velmi zajímavé ale také nesmírně náročné soutěže zalíbila a následně mě oslovili, abych školu zaregistroval a stal se jejím patronem u nás na gymnáziu. A protože mám pro cizí jazyky a nejen ty známé slabost, řekl jsem si, že to musíme zkusit, a jejich nadšení jsem vyhověl. Nakonec se ukázalo, že náš první pokus v soutěži přinesl i své ovoce. V rámci naší školy nejlépe zabodovali Martin Janků z G8 třetím místem, Natálie Krejčí rovněž z G8 druhým místem a právě již zmiňovaná iniciátorka konání soutěže u nás - Maruška Frančová z G7B, která s daleko nejlepším bodovým výsledkem zaujala první místo. Dokázala však, že svůj vrozený jazykový cit nezapře ani v širším měřítku a z 2200 účastníků školních kol po celé ČR se umístila na neuvěřitelném 47. místě jako jedna z 234 postupujících. Marušce přejeme do regionálního kola v Praze mnoho štěstí a úspěchu.

A kdo pochybuje o náročnosti soutěže, může si na stránkách ČLO některé z minulých ročníků pro zábavu vyzkoušet nebo jen prohlédnout na https://www.lingol.cz

Seznam účastníků školního kola:

Marie Frančová G7B (1., postup do regionálního kola)

Natálie Krejčí G8 (2.)

Martin Janků G8 (3.)

dále již bez pořadí Tereza Kunčarová, Valerie Svačinková, Marie Hedvíková, Ondřej Poc a Jonatán Šimonovský z G8, Gabriela Viviana Toledo, Sophie Kemp, Miloš Štefan z G7B a Valeriya Plyushchakova z G7A

Mgr. Marek Jasa

Publikováno: 20.01.2020