Doma mám terárium, kde chovám pouštní ještěry pocházející původem z Austrálie - agamy vousaté. Chovám celkem dvě agamy, jedna se jmenuje Aira a druhá Harvey. Jsou to půlroční mláďata, která velmi rychle rostou. Agamy jsou vcelku společenští plazi na rozdíl od jiných druhů terarijních zvířat. Mají ale rády svůj klid a milují vyhřívat se.
Agamy vyžadují každodenní péči v podobě krmení a údržby terária. V teráriu mají úkryty, živé sukulentní rostliny, spoustu větví a 3D pozadí s výstupky, které jsou jejich nejoblíbenějším místem k vyhřívání. Vypadají jako pískovcové skály, tedy napodobují ještěrům jejich přirozené prostředí. V teráriu je nezbytností miska s vodou, i když jsou agamy pouštní zvířata. Další nezbytností jsou dvě žárovky: UVB žárovka, která pomáhá zpracovávat vápník a vitamin D a předchází tak nemocem kostí, a pak také výhřevná žárovka jako náhrada za slunce, která terárium prohřeje až na 45-50°C.
Agamy dostávají potravu denně. Jakmile zjistí, že se jde krmit, okamžitě se objeví u předního skla. S potravou dostávají mláďata vápník a dvakrát týdně vitaminy. Jsou to všežravci a musí mít tedy jak rostlinnou, tak živočišnou složku potravy.
Terárium je můj velký koníček a nabízí pohled do zajímavého světa ještěrů.
Adéla Honkeová
Líbí se Vám článek?
Podívejte se na další články
Recenze na turistický kurz ve Slovinsku 2
"Tašky jsme si sbalili a v sobotu vyjeli. Do slovinských hor, lepší by byl vor."
Den Země - úklid údolí říčky Křinice
Jak probíhala brigáda na Den Země s paní učitelkou Dlouhou a panem učitelem Jasou? O zážitku z údolí říčky Křinice ve svém článku píše Milan Zavřel.
Akvárium v Clearwater
"K napsání tohoto článku o akváriu v Clearwater mě inspiroval film Dolphin Tale 1 a 2 (Můj přítel delfín), natočený podle skutečné události, kdy se povedlo Clearwaterské mořské nemocnici zachránit měsíčního delfína jménem Winter." A. Fürstová
Být horalem či pohodářem?
„Před odjezdem na turistický kurz do Slovinska, jsme se museli rozhodnout, zda bychom chtěli chodit po vrcholcích hor nebo zůstat dole v údolí. Co by obnášelo chození po vrcholcích hor a co naopak pobyt v údolí? To byla první otázka, na kterou jsme si museli odpovědět.” Natálie Hrabětová