Rekreační matematika

Milí žáci a učitelé,

V tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o to, čím se bavím ve volném čase. Rekreační matematikou. Je to matematika provozovaná více pro zábavu, než jako výzkumná a aplikačně založená činnost. Zahrnuje vytváření a luštění hlavolamů matematické povahy, tvorbu zábavných matematických úloh nebo vytváření a hraní her založených na matematice. Mnoho témat v této oblasti nevyžaduje žádné znalosti pokročilé matematiky. Hádanky a hry, které rekreační matematika zahrnuje, jsou často přitažlivé pro děti a netrénované dospělé, a mohou je inspirovat k jejich dalšímu studiu předmětu

Mezi nejznámější oblasti zájmu patří například piškvorky, Rubikova kostka, logické hádanky, šachy, hlavolamy, deskové a karetní hry, fraktály, origami či přebírání provázku. Matematické hádanky a hlavolamy mají specifická pravidla, stejně jako hry pro více hráčů, ale obvykle jsou určeny jen pro jednu osobu. Cílem není porazit jiného člověka, ale nalézt řešení, které vyhovuje zadaným podmínkám.

Mnoho hlavolamů lze nalézt na webové stránce www.janko.at/Raetsel/index.htm. Píše ji manželský pár Angela a Otto Jankovi. Stránky jsou psány německým jazykem, ale i bez znalosti jazyka se na nich lze dobře orientovat. Mezi mé oblíbené patří skupiny hlavolamů pod nadpisem Zahlenrätsel, Linien und Pfade. Umím řešit například Factors, Factorism, Hidoku, Suguru, Nonogram, Shikaku, různé varianty Sudoku a jiné. Každý hlavolam má několik úrovní a velkou zásobu úloh k trénování.

Letos jsem se naučila hrát Ubongo, Brix (zvláštní prostorové piškvorky), vyzkoušela jsem i Futuro cube a Mathesso a během listopadu jsem luštila Brloh (Brněnskou logickou hru). Brloh je soutěž pro týmy základních škol a nižších gymnázií. Má tři kola, každé pondělí se objeví zadání deseti úkolů a týmy mají přesně týden na jejich zvládnutí. Zadání jsou veřejně přístupná všem. I mě přemohla zvědavost a chuť poměřit síly s žáky ZŠ. Vždy v pondělí jsem se podívala na zadání a jakou jsem pak měla o týden později radost, když jsem z deseti úloh vyluštila dvě, zatímco spousty týmů mě převálcovaly o parník. Stránky této soutěže jsou zde: BRLOH – brněnská logická hra.

Pokud by vás zajímalo, jak se některé hlavolamy řeší nebo doma nějaký hlavolam máte a chtěli byste se s ním podělit, ráda si o tom popovídám.

Mgr. Veronika Roudnická

Publikováno: 02.12.2024