DofE napříč školami a městy

Expediční školení a cvičná expedice proběhla ve spolupráci dvou center DofE (Gymnázium Varnsdorf a Gymnázium Rumburk) v lokalitě Šluknovské pahorkatiny. Akce se zúčastnilo cca 25 žáků z obou škol a proběhla ve dnech 29. - 30. 4. 2019 pod vedením školitelů a hodnotitelů DofE – Marka Jasy, Marka Wintera a Standy Hocka. Pro Gymnázium Varnsdorf to byla první expediční akce a zúčastnilo se jí 13 žáků.

Teoreticko-praktická část se uskutečnila v prostorech Gymnázia Rumburk (tělocvična a učebny výpočetní techniky),  kde si  žáci vyzkoušeli stavbu stanů (dokonce i po slepu!), balení batohu, základy první pomoci, základy práce s plynovým vařičem  a učili se praktickým dovednostem, které budou potřebovat při dobrodružných expedicích. Společně s vedoucími kontrolovali vybavení na cvičnou expedici a eventuelně doplňovali či redukovali určité položky (změna a vypůjčení batohu, „protipovodňová úprava“, karimatky, spacáky, lékárničky, ešusy, vařiče, stany apod.). Díky kreativitě a možnosti zapůjčení některého vybavení na Gymnáziu Rumburk jsme vše doladili tak, aby odpoledne mohli všichni vyrazit na deštivou cvičnou expedici  pod heslem "TĚŽKO NA CVIČIŠTI LEHKO NA BOJIŠTI!!!". V učebnách  IVT pak žáci tvořili po jednotlivých týmech routplány na následující cvičnou expedici.  

Ve 13:00 startovalo  5 skupin od Gymnázia Rumburk a měly před sebou cca 15 km pochodu různými směry se společným cílem u pramenů Křinice, kde bylo plánováno přenocování. Všichni účastníci prošli Křinickým náměstím v Krásné Lípě a s většími, či menšími útrapami dorazili více či méně mokří do cíle prvního dne.

Stavba stanů, věšení hamak (závěsných lůžek), příprava žďáráků (bivakovacích pytlů), rozdělávání ohně, sušení věcí, opékání buřtů,  společné vaření, příběhy a povídání. To vše patří k intenzivním zážitkům na expedicích bez mobilů, počítačů a wifi.

Druhý den, po studené a vlhké noci, jsme již všichni společně dorazili přes Studánku a Světliny do Varnsdorfu. Po běžných závěrečných učitelských „pindech“ jsme mohli prohlásit naši cvičnou expedici za zvládnutou a začít se chystat na ostrou, která proběhne 16. -17. 5. v okolí měst Jiříkov, Šluknov a Dolní Poustevna.

Sice unaveně, ale s novými  zážitky, bychom na závěr chtěli říct: „Má to cenu!“

Vedoucí a účastníci DofE - Gymnázium Varnsdorf a Gymnázium Rumburk

Mgr. Stanislav Hocko

Publikováno: 13.05.2019